Bi “Cilveli çay” İçer misiniz?

Bugün size hem uzun yıllardır süregelen hem de pek farklı bir çay geleneğinden bahsetmek istiyorum. Daha önce hiç ”Cilveli Çay”içtiniz mi?Türk mutfağında sıkça  kullanılan çam fıstığı, en önemli üretim merkezi olan Bergama’nın Kozak Yaylası’ndaki köylerde çayın içine atılarak tüketiliyor. Çok ilginç değil mi? Vallahi ilk defa duyuyuyorum ben. Üstelik “cilveli çay” geleneği, yükselen çam fıstığı fiyatlarına rağmen hala devam ettiriliyormuş.

camfıstıklıcay

Dünya çam fıstığı üretiminin önemli bölümünün karşılandığı Kozak Yaylası’ndaki 16 köyde, çam fıstığı, yemeklere ve tatlılara katılan bir lezzet olmasının yanında misafir ağırlama kültürü içinde de önemli bir yere sahip.

İlçede Osmanlı döneminden bu yana devam eden ve “cilveli çay” adı verilen geleneğe göre, misafire çayla birlikte şekerin yanı sıra kavrulmuş çam fıstığı da ikram ediliyor. Şeker gibi çaya konulan ve karıştırılan çam fıstığı, çaya çam kokusu verirken bu ürünün yağlı tadını hafifletiyor.

Kozak Yaylası’ndaki Aşağıcuma Mahallesi Muhtarı Mehmet Çamgül, “cilveli çay” kültürünün geçmişten gelen bir gelenek olduğunu, fıstık fiyatlarının yükselmesine rağmen devam ettirildiğini söylemiş.

Yöreye dışarıdan gelenlerin “cilveli çayı” ilk kez gördüklerinde şaşırdıklarını anlatan Çamgül,

“Gören herkes denemek istiyor. Fıstık, çaya ağacın doğal çam sakızı kokusunu veriyor. Çaya yumuşak bir lezzet katıyor. Çam fıstığı tüketmenin bir yolu da çayla birlikte içmektir. Bazılarına çam fıstığı yemek ağır geliyor, sıcak çayın içinde ise rahatsız etmiyor. Eskiden ninelerimiz, dedelerimiz kavururlar günlük olarak kendileri de cilveli çay yaparlarmış ancak artık fıstık fiyatları yüksek. Köylülerin geçim kaynağı olduğu için çam fıstığını satmak istiyorlar. Şu anda ancak misafirlerimize sunuluyor.”

diyor:) Daha önce çayın yanında servis edilen kuru üzümü, çayın içine katılan reçel çeşitlerini duymuştum fakat benim için de çam fıstığı bir ilk oldu. Ne yalan söyleyeyim tadını çok merak ettim. İlk fırsatta deneyeceğimden hiç kuşkunuz olmasın. Adı da pek havalı zaten:)

Siz de alır mısınız bi ”cilveli çay?”