Jo Malone Özel Çay Kokuları Koleksiyonunu Tanıyalım.

Jo Malone Özel Çay Kokuları Koleksiyonunu Tanıyalım.

Çayın elegan ve ayrıcalıklı duruşu, sanatın, güzellik sektörünün ve hayatın bir sürü alanına ilham oluyor.

Ünlü parfüm tasarımcısı Jo Malone ‘un Çay Kokuları koleksiyonuna olduğu gibi…

Jo Malone`un çay sanatından esinlenerek hazırladığı kokuları piyasada. Rare Tea koleksiyonu ve çay kolonyalarını tüm çay aşıkları için detaylarıyla, notaları ve içerikleriyle öğrendim!

Atina’da mağaza vitrininde keşfedip, hemen fotoğraflarını çektim, notlarımı aldım. Heyecanla sizlerle paylaşmak istedim.

Her damak tadı için bir çay var burada:)
Her istek ve damak tadı için olduğu gibi, her stil ve mod için de bir Çay Parfümü var seride.
Tabii ki, çayı seçmekteki tutumumuzda olduğu gibi, Çay Kokusu Harmanları da Jo Malone’nun Fragrance Combining™ (parfüm kombinleme) felsefesi ile kişiselleştirilebiliyor. Yani iki farklı kokuyu, talebinize göre birleştirerek sadece kendinize özel bir koku oluşturabiliyorsunuz.

Haydi başlayalım!

Gümüş İğne Çayı (silver needle)- Fuji, Çin çayından yapılmış. Gümüş iğne çayı, özellikle Çin imparatoru için geleneksel olarak yetiştirilmeye başlanan ve bugün hâlâ yetiştirilen en değerli beyaz çaylardan biri. Bu koleksiyondaki en hafif parfüm ve favorilerden biri. Gül, ada çayı ve misk eklenmiş taze ve hafif çiçeklerle bezeli bir kokusu var. Eğer daha açık, daha hoş kokular isterseniz, bu sizin için. Tam da beyaz çay severlerin beğeneceği gibi.

Darjeeling Çayı – Nepal sınırındaki Himilayaların eteklerinden Phuguri Darjeeling çayı kullanılarak yapılmış. çiçek notalı, hafif meyvemsi bir çay bu.  Bu kokuyu oluşturmak için 45 saat boyunca demlenerek denenmiş. Koku, yasemin ve frezya notaları ile tamamlanıyor, bu yüzden koleksiyondaki en çiçeksi kokulardan biri. Aynı zamanda kayısıya benzemeyen benzersiz bir meyveli nota ekleyen Davana adlı bir Hint otu içerir. Katı çiçek notalarına sahip olmasına rağmen, belirgin bir derinliğe sahip olan çok pürüzsüz bir koku. Ben de çayım da eşsiz olmalı diyenler için…

Jade Leaf  Tea– Kyushu, Japonya’da yetiştirilen Sencha Ariake, koleksiyonda özel bir yeşil çay kokusu yaratmak için kullanılmış. Bu çeşit çay, tüm Japon sencha’larının en yumuşağı ve 22 saat boyunca bu kokuyu yaratmak için infüze edilmiş, daha sonra susam, lentisk (çama benzer) ve bir pomelo meyvesi gibi sıra dışı notalarla birleştirilmiş. Bu yeşil çay kokusuna yeni bir bakış açısı kazandırmak olmuş adeta. Narenciye notaları sayesinde taze acı bir elemente sahip bir parfüm. Kokularınızı temiz ve keskin seviyorsanız, bu sizin için.

Tıpkı matcha sevenler gibi…

Oolong Tea – Oolong Tea kokusu, Jiangsu, Çin dağlarında yetiştirilen Fujian Ooling Tea kullanılarak yaratılmış. Bu, baharatlı notaların gelişmesine izin vermek için 68 saat boyunca infüze edilmiş. Öncesinde fermente edilen zengin, dumanlı bir çay bu. Jo Malone, tamamen eşsiz ve lezzetli olan koyu, kremsi bir koku yaratmak için kakao, tonka, saman ve tütünü eklemiş. Oolong çayının topraksı ve keskin bir tadı vardır. İşte onu sevenler buraya!

Geceyarısı Siyah Çay – Çin’de olgunlaşıp gelişmesi yıllar süren Yunnan eyaletinden Pu-erh kullanarak yapılan bu çay, 100 saat boyunca dinlendirilmiş ve vanilya, kehribar ve guaiac ahşabıyla zenginleştirilmiş.. Bu baharatlı olduğu kadar tatlı, eşsiz, çekici bir parfüm. Mükemmel bir akşam kokusu. Toprak altında saklanan ve olgunlaşan pu-erh çayını seven, hatta yıllandırılmışlarını bulup yüksek bedeller ödeyerek satın alan zengin ruhlu çay severlere göre:)

Golden Needle Tea – Bir başka baharatlı yaratım. Bu kokuda kullanılan çay, Çin’in Yunnan dağlarında yetişiyormuş. 92 saat boyunca infüze edilmiş, sonra da sandal ağacı ve deriden yapılmış düzgün, karanlık notalarla harmanlanmış. Bütün kokular tek cinsiyetli ama bu çay, bence serinin en erkeksi kokusu.

 

Jo Malone Çay Kolonyaları:

Sınırlı sayıda koleksiyon Çay Kokusu Harmanları
(bu listedekileri yabancı bir basın bülteninden çevirdim, çünkü bu koleksiyonu mağazada görmedm. Belki çok yenidir, belki farklı ülkelerde vardır)
Assam & Grapefruit Cologne
Canlılık veren ve yüksek tempolu Assam & Grapefruit, sabah çayının ilk fincanındaki kaliteyi yakalıyor. Tazeleyici greyfurt ve bitkisel assam sıcak paçulinin, baharatlı kakulenin ve bademin alt notalarıyla harmanlanıyor. Siyah çayın kokusunu derinleştirmek ve tatlandırmak için bir miktar “Sweet Milk” ile kremsi bir zenginlik katın.

Earl Grey & Cucumber Cologne
İngiliz geleneğinin çay konseptine neşe dolu bir bakışı, Earl Grey ile servis edilen salatalıklı sandviçler, modern ve merak uyandıran bir kokuya dönüştürülmüş. Taze ve meyveli bergamut, salatalıkla serinletilirken bal mumu, misk ve vanilyanın bazıyla ısıtılıyor.
Fresh Mint Leaf Cologne
Taze toplanmış naneyle tazeleyici ıhlamur, serinletici, hafif bir parfüme dönüştürülüyor. Nane, fesleğen ve mate, bu parfümü yeşil berraklığı ile demlendirirken sıcak baz sedir ağacı ve miskin birlikteliği ile yaratılıyor. Meyvelerle demlendirilmiş Sweet Lemon’dan bir sıkım ekleyerek taze ve güzel bir hava yaratabilirsiniz. (Jo Malone parfüm ve kokuları tek kullanıldığı gibi birleştirilerek de kullanılabiliyor)
Sweet Lemon Cologne
Bu canlı, ağız sulandıran parfüm yeni demlenmiş bir çaya canlandırmak için atılan bir dilim yeni kesilmiş limon veya bir parça şekeri resmederken, Sweet Lemon, ananas, şeftali ve taze yeşil selviyle meyveli bir hale dönüştürülüyor.
Sweet Milk Cologne
Tamamen İngiliz, bir parça tatlı, kremsi süt çaya çevrelendirilmiş bir zenginlik katar. Eşsiz süt akoru, yıldız anasonu, badem ve vanilyayla kombinlenerek sıcak, rahatlatıcı bir koku oluşturuyor. Bağımlılık derecesinde tatlı ve beklenmedik şekilde taze.
İnsanın gidip hepsini alası, sonrada kulanmadan öyle gelip gidip izleyesi geliyor değil mi?:)
Tabi fiyatları biraz yüksek onu da söylemeden geçemem.
Olsun,
Yaşasın Çayın İlhamı!
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-mail Adresine Daha Fazla Çay İster misin?