Çay Falı: Tasseography

Çay Falı: Tasseography

Tarihi oldukça eski bir kehanet türü ”Tasseography” Yani çay falı! İnternet’te onlarca yabancı site bu sistemi ince ince anlatmış durmuş. Geri kalır mıyım hiç? Ben de hem okudum, hem de sizler için özetledim. O zaman buyurun çay falına:)

Her zaman söylüyorum, yine söylemeliyim. Kahve ne ise çay onun her zaman iki katıdır. Mesela kahve falını bilmeyen, duymayan çok az insan vardır artık değil mi? Hatta en inanmayanımız bile bir seferlik de olsa merakına yenilmiş, bakmış, baktırmıştır. Peki, çay falıyla aranız nasıl? evet, evet… Çay falı dedim.

‘A aa bunu da yeni uydurmuşlar”dediğinizi duyar gibiyim ama yanılıyorsunuz. Çay falı; kahve falından çok daha eski. Tam tamına 5.000 yıllık bir geçmişi var. Farklı kültürlere girmiş, ona göre yıllar yılı şekillenmiş. Bu kehanet sistemine ”Tasseography” deniyor. ”Tasse” veya ”tas” yani küçük kase anlamını taşıyan arapça kökenli bir sözcükten türemiş sistemin adı. Asya’da, Antik Yunan’da,Orta Doğu’da ve Doğu Avrupa’da da var. Anlayacağınız her yere yayılmış:) Viktorya döneminde de oldukça yaygınlaşan bu sistemin kendine böylesi yer bulmuş olması hiç garip değil bence.

Günümüzde hala bu yöntemle fal bakanlar mevcut. Özellikle Avrupa’da oldukça yaygın. Youtube üzerinden de araştırırsanız,sembolleri ve bu fala bakmayı anlatan bir sürü video görürsünüz. İşte örnek olacak bir tanesini sizinle paylaşıyorum;

Aslına bakarsanız mantık olarak çay falı, kahve falı ile oldukça büyük benzerlikler gösteren bir fal çeşidi. Bu falda da aynı kahve telvesi gibi, bardak veya fincan dibinde kalan çay artıklarının oluşturduğu semboller doğrultusunda yorumlanıyor. Tıpa tıp kahve falında olduğu şekilde, bardak veya fincan, bir tabak yardımı ile ters çevrilme şekli ile bakılır. Kahve falında uygulanan aynı işlemler ve şekiller bu fal için de geçerli.

Çay falı da tıpkı kahve gibi sezgiye dayanır. Önemli olan şekillerden anlam çıkarmaktır. Falcı, boş çay fincanını alarak dipte kalan çay yapraklarından anlamlar çıkarır ama dikkat edilmesi gereken şey, fal çayının poşet çayı olmayacağı ve de süzgeçten geçirilmemesidir. Çünkü yüzen yapraklar yorumlanacaktır. Bu doğrultuda hazırlanmış yani demlenmiş bir çayı içtikten sonra, fincanın kenarlarında kalan çayların şekilleri de yorumlanacaktır. (Elbette büyük yapraklı bir çay seçilmesi daha iyi sonuçlar veriyor:) Bu arada çay yaprakçıklarının fincanın kenarında birikmesi kehanetin daha çabuk gerçekleşeceği anlamına geliyormuş. Yaprakçıkların fincanın dibine doğru veya dibinde olması ise; kehanetin daha uzun zamanda gerçekleşeceği anlamında . Sırf çay falı için üretilen çay fincanlarını da buldum araştırırken. Öyle her fincanda, bardakta bakılmıyor. Çünkü çay tanelerinin durdukları yön bile bir anlam taşıyor bu sisteme göre.

Bu epey talep gören bir sektör olmuş meğer de haberimiz yokmuş değil mi? Sırf fal bakmak için satılan çaylar bile var yabancı sitelerde. İnsan içine girdikçe, çıkması güçleşiyor:)

İşte çay falı bakılırken benzetilerek yorumlanan sembollerden bazıları ve anlamları:

Yedi uçlu yıldız: her konumda iyi şansın simgesidir. Yıldızın uçlarının kırık olması, bazı umutların kırılması anlamına gelir veya daha çay içilmeden önce çayın üzerinde yıldız şekli varsa, bu da isteğe ulaşmak için sabırlı olunması anlamındadır.

Anahtar: Yeni projelerin haberi; Önemli bir değişiklik olabilir.

Ay: Coşkulu ve heyecanlı bir aşk olayı.

Bıçak: Ayrılık ve çekişmeler.

Dağlar: Yüksek dağlar aile içinde mutluluk veya iyi bir aşk ilişkisi. Ayrıca iş yaşamında olumlu bir gelişme olabilir.

Eldiven: Bir davette farklı bir düşünce ile karşılaşılabilir. Yapraklar sabit duruyorsa çözümlenmesi gereken bir haklılık veya haksızlık olayı vardır. Eğer fincanın kenarına yapışmışsa, iyi şans gelmektedir.

Elma: İsteğin olumlu yönde gelişmesi, insana benzeyen bir şekille beraber veya yakınsa yakın birisinin yardımı gelecektir.

İncir veya üzüm: Bereket ve verimlilik; hamilelik olabilir.

Kafes: Hastalık ve şanssızlık; kenara yakınsa yolculuklarda dikkatli olmalısınız. Sabit duruyorsa, aile ve para konularında canınız sıkılabilir.

Kalp: Samimi, dokunaklı bir etki altındasınız. Eğer çay yaprakları kenarda ve bir halka şeklindeyse bir evlilik haberi gelebilir.

Mektup: Yapraklar yüzüyor ve küçükse, bir maddi kazanç olabilir. Sabit duruyorsa, büyükse bir aşk mektubu gelebilir.

Meşale: İyi işaret. Gelişim haberi. Şans geri dönebilir.

Yelpaze: Kapanmış bir şekildeyse, bir veya iki flört haberi, yelpaze açıksa bir kıskançlıktan korunulmalıdır. Sadece tek ve belirgin bir yelpaze varsa, bir toplantı olabilir.

Yılan: İhanet ve aldatılma; dost sandığınız birisine dikkat edin.

Açıkcası konuyu çok ilgi duyarak araştırdım. Bana oldukça şaşırtıcı geldi okuduklarım. Bilmem bir sonraki fincanıma bu gözle de bir bakış atar mıyım? neden olmasın değil mi? Hem ne demişler; Çaya inanma, çaysız da kalma:)

Share

Yorumlar

  1. Almıla Nisa Says: Şubat 26, 2017 at 2:55 am

    Takıldığım 2 nokta:
    Bu kadar yaprak bırakacak bir çayı içmek zor olacaktır. Şahsen olabildiğinde yapraksız içmeyi severim rahatsız etmesin diye.
    Ayrıca o bardağı nereden bulacağız biz, çok zor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-mail Adresine Daha Fazla Çay İster misin?