İnce Bellini Seç, Maceraya Katıl

İnce belli çay bardağı tutkusu bizim ülkemiz için fabrika ayarı bir beğeni gibi neredeyse. Fakat, genel çatı altında onlara ”İnce Belli” desek bile, kendi içlerinde artık oldukça farklılaşıyorlar. Peki, favori ince belli çay bardağınızın ismini biliyor musunuz?

Kimisinin önüne; ne fincanlar, ne kupalar koyarsın da elini sürmez. İlla o rengi görecek!

Eğer siz de gerçek bir ‘ince belli’ tutkunuysanız, mutlaka favori bardağınızın ismini de biliyorsunuzdur. Fakat bu yazım; henüz ”ya işte şurası biraz daha uzun, işte şurası biraz daha tombik, çok benziyo ama bu o değil” diye favori bardak formunu anlatmaya çalışanlar için.

Başlıyoruz;

Önceliği hem oldukça yeni olan hem de birden bire benim gönlümün tahtına oturan o bardak ile başlıyorum:

Semaver Çay Bardağı

Elinizi de, gözünüzü de dolduran bir bardak bu. ”İçindeki çay bitene kadar soğur” diyorlar ama eğer hızlı ve sıcak bir çay içicisiyseniz bu sadece söylenti olarak kalacaktır:) Ne ince belinden feragat etmiş, ne de kallavi modundan!

Ben onu çok sevdim.

Sıradakiiiii

İşte ince bellilerin en ışıltısısı, en popüleri. Başlı başına bir hikayeye sahip ”Aida” bardak. Siz ona daha çok Ajda bardak diyorsunuz. Kendisi de karşınıza oldukça sık çıkıyor. Çünkü hem evlerde, hem de çay içebileceğiniz çok sayıda noktada sıklıkla kullanılıyor. Ne tombik, ne değil. Tam muhabbetlik.

Geçiyoruz, Yunus çay bardağı:

İnce bellilerin en kıvrak, gerçekten de en ince belli olanı. Elde kavrayıp, saatlerce tutmalık, alt genişliği ile ele tam oturmalık. Çok sık görmüyorsak da kendilerini, klasikleşmiş modellerdendir.

-Bitti mi? Bitmedi…

İsmini, İstanbul’un simge yapılarından birisi olan Galata’dan alan, kısmen ince belli bardak çeşidi. geleneksel modellere göre biraz daha tombik, (175cc) ortalama bir ince belli çay bardağı 100 cc civarındadır.

Dolu dolu çay içmeyi sevenlere göre anlayacağınız. Bardağın altındaki kalın cam tabaka sayesinde çay çok daha geç soğuyor. Yine bu bombe sayesinde farklı çay tabaklarıyla da rahatlıkla uyum sağlıyor.

-Şimdiiii

En zor tarif edilenlerden birisi ile devam ediyorum. ”Dantel Çay bardağı” ağzı daha dar, beli neredeyse kum saati kadar ince, göbekli, ince cam bardak. Çayın sıcaklığını avuçlarınızda hissedebileceğiniz dantel modeli de ince belli sınıfının vazgeçilmez klasiklerinden.

-Henüz, ”işte bu” demediniz mi?

Paşabahçe ”İnce Belli” ismini bu bardağa vermiş. Biz her ne kadar bu tüm farklı bardaklara ince belli desek de, aslında bu bir ağız alışkanlığı. Resmi kayıtlarda ince belli işte bu:) Lale figürüne daha yakın, daha net hatlara sahip ve hacmi daha düşük. Bel oyuntusu da aslında diğerlerine göre daha silik. Fakat zarif ve ince bir tasarıma sahip.

ve şimdi;

Tüm bu ince bellilerin yanında erkeksi çizgilere ve daha sert bir tasarıma sahip ‘‘Mete Çay Bardağı”

Su bardağı formuna yaklaşan bir çizgide duruyor. Hacim olarak daha fazla, ikinci bardağı doldurmaya üşenen kahvaltıcılar için ideal.

Geçiyoruz,

Sırada ”İrem çay Bardağı” var. Belinden çok, boynu ince gibi duran, klasik ince belli bardakların modern uyarlaması diyebileceğimiz, daha keskin hatlı bir bardak bu. Yani geleneksel ince belliler melahat ise, bu irem! İşte siz anlayın:)

Dikkat,

İsmini, benzediği matruşka bebeklerden alan matruşka çay bardağı ise çok karıştırılan modellerden bana kalırsa. Hemen her modele biraz olsun benziyor çünkü. Aida’dan ince, ince belliden kalın. Üst kısmı kısa, altı tombul ve geniş bu modeli ben çok seviyorum. İnsanın içinde çay görünce iştahı kabarıyor:)

buyrun size hepsinden farklı ”Koyu Çay bardağı”

Evet, bu modelin ismi koyu. Daha maskülen, varla yok arasında bir bel oyuntusu, keskin hatlar…

ve sona bıraktığım ”Yudum çay Bardağı” 

bir neslin iç çebinde rakı için taşıdığı, gerektiğinde çay sofrasına, gerektiğinde çilingir sofrasına konulduğunu bildiğimiz, Paşabahçe’nin ilklerinden, yine yaş ortalaması yüksek çay severlerin uzun süre ilk tercihi olmuş bir model bu. Benim anneannem hala, ”öyle büyük bardaklarla içemem ben” diyor. ”Zarif olacak, yudumluk olacak, ince cam olacak” diyenler için.

 

Elbette tüm bu klasik modellerin yanı sıra tasarımcıların hazırladığı dönemsel modeller, desenli modeller de var.  Üstelik tasarlanmaya da devam ediyor. Hayat aktıkça, ince belliler de çoğalarak katılıyorlar aramıza. ne de olsa ülkemizde her evde, her ocakta varlar. Onlar yenilenmesin, üretilmesin de ne yapılsın?

”Ben model bilmem, çaya bakarım” diyenleri de unutmuyorum elbette ama ‘içerik olsun, çaylı olsun’ işte naparsın:)