Burcunu Söyle, Sana Çayını Söyleyeyim!

He burcun ayrı özellikleri, ayrı zevkleri var.
Elbette her burca özel de bir çay çeşidi var! Peki, hangi çay sana göre?

Hangi çay, hangi burca daha uygun? Önce burçların özelliklerini okudum, sonrasında da yakıştırdığım eşleştirmeleri sebepleriyle paylaşmaya çalıştım…

İşte burçlara göre çaylar, İşte o liste!

Koç: Araştırmalarım gösteriyor ki; her daim aktif olmayı seven dinamik bir burç bu. Fakat aynı zamanda da müthiş bir kalite algıları var. Ayrıca devamlı alışkanlıklarına bağlılar hatta biraz da zevklerinde ısrarcılar ne dersiniz? Kendileri için önerim: Oolong grubu çaylar. yarı fermente bu çay, yeşil çay ile siyah çay arasında bir yerde. İşte o yerde oluşundan dolayı da, vücutta yağ yakımını hızlandırıyor, zindelik ve tazelik sağlıyor. Aromalandırılmış olanlar dahil bir çok çeşidi olan oolong çayları aynı zamanda kaliteli ve nitelikli çaylar sınıfında.

Boğa: Yemek yemeyi seven, damak tadına ve keyfine düşkün bir burçmuş Boğa burcu. Hayatı dolu dolu yaşayan ve hayattaki keyifli zevlere dair mümkün olduğunca çok detay yakalamayı hedef haline getirmiş bu burç insanları Rooibos çay grubundan bir çay ile mutlu edebileceğimi düşünüyorum. Rooibos, afrika çalı bitkisidir. İçinde kafein yoktur ve vitaminlerle doludur. Tadı oldukça yumuşak olduğu için iddialı lezzetlerle harika bir uyum yakalar. Mesela çikolata ya da karamel parçaları, kırmızı meyve kuruları hatta kuruyemişler!

İkizler: Esnek, arkadaş canlısı, konuşkan fakat her daim iddialı bir burç ikizler. Nerede olsa onları tanırsınız, kalabalık ortamlarda konuştukça daha da kendini bulan ikizlere önerim Assam grubu siyah çaylar. Tıpkı onlar gibi, içinde bulunduğu grubun en iyisi olmaya gözünü dikmiş, iddialı, karakteristik siyah rengi ile dikkat çeken ve güçlü bir aromaya sahip Assam, tam onlara göre. Hatta kakao kabukları ile harmanlanmış, hindistan cevizi ile lezzetlendirilmiş olan çeşitleriyle çok daha güzel olabilir!

Yengeç: Evine, ailesine, yurduna ve bir o kadar da lezzetlere düşkün bir burç! Kokulara da duyarlı üstelik. O halde onlara en iyi gelecek çay; Yasmin Pearl olarak da bilinen, yaseminli yeşil çay. Yumuşak ve sakinlik veren içeriği, kokusu, özellikli üretimi ile tam yengeç burçlarına göre. El ile tek tek yuvarlanarak birer inci tanesine dönüşen, hayal kurmalık, geçmişe dönmelik, sakince düşünmelik bir çay:)

Aslan: OOO Özgüvenli, estetiğe düşkün, zevk ve ayrıcalıklarla kendini şımartmayı sevenlerin burcu! Yaz renkleriyle sarmalansın her yanları, yazın sıcacık ışınlarıyla parlayan! Onlara taze meyvelerle demlenip, soğutulmuş soğuk demleme çayları öneriyorum. beyaz çayı ve kuru meyve harmanlarını demleyip soğutabilir, içine taze meyveler hatta soda karıştırıp oldukça gösterişli bir tat yakalayabilirsiniz…

Başak: Titiz mi titiz, detaycı mı detaycı, mükemmeli arayan o burç işte! O zaman onların çayı kesinlikle beyaz çay! tıpkı birer gümüş iğne gibi gözüken ve ismini de buradan alan silver needle, hem özveriyle elde edilir, hem de kraliyet erkanına yakışır bir şöhreti vardır. Nadir ve özel bu çay tam onlara göre! Üstelik detayla inceleyip, üzerindeki tüylere bakarak kalitesini de ölçmek mümkün:)

Terazi:  Dengeli, uyumlu, sakin ve sabırlı diyorlar onlar için. O halde toprak altında, mağaralarda ya da bambu çubuklarda yıllarca demlendirilerek lezzetlendirilen, bazı çeşitleri oldukça yüksek fiyatlarla alıcı bulan oldukça özel bir çay türü Pu-erh çayları tam onlara göre. Doğadaki lezzetli uyum bu çayların tüm notalarına işliyor. Hafif odunsu/tütsülü tadı da oldukça karakteristik bir tercih sunuyor.

Akrep: Ben de bir akrep burcuyum! Tutkulu, zor beğenen fakat aşkla seven, aradığı lezzeti bulurlarsa da o lezzete sonuna kadar bağlanan, her kokuya, her lezzete devamlı ve tekrarlayan bir anlam yükleyen biz akrepler! Mavi çiçeklerle lezzetlendirilmiş earl grey türü çaylar tam bizlere göre! harika koku, harika bir görsel bütünlük ve günün ilk saatinde dahi ayrıcalıklı bir tat.

Yay: Bağımsız ruhlu, dinamik ve sportif insanlar genelde yay burcu oluyormuş demek. Yeni keşifleri ve maceraları da seviyorlarmış. Okuduklarıma göre bu enerjik insanlara da anca mate çayı yakışır! Öncelikli olarak bu çay hakkında detayları merak edenleri şuraya alayım. Hem saymakla bitmez faydası, hem de enerji veren içeriği ile farklı olduğu kadar da yay burçlarına uygun bana kalırsa! Tropikal meyvelerle harmanlanmış çeşitleri de hem sıcak hem soğuk olarak denemeye değer.

Oğlak: Ciddi, soğukkanlı, gereğinde mesafeli, planlı, organize, disiplinli, iş ve kariyer odaklı insanlara ”oğlak burcu musun?” diye sorulurmuş. Ne dersiniz? O zaman siz oğlaklara önerim: kesinlikle Matcha  bu  çay hakkında detaylı bilgi isteyenler linkten inceleyebilir. Matcha hem özen, hem dikkat, hem de sabır isteyen bir çaydır. japonlar bu tür bir çayı seremoni olarak demler ve buna oldukça derin bir anlam yükler. Antioksidan etkileri ile oldukça da faydalı bir içecek olan matcha, plan yapmayı ve sabır sınavı vermeyi iyi bilen oğlak burçlarına göre.

Kova: Arkadaş ve dost canlısı, sosyal, yenilikçi ve marjinal insanlar kova burcuymuş. Ne güzel! keşke herkes böyle güzel huylara doğuştan sahip olsa değil mi? O zaman bu güzel huyların sahiplerine önerim; Darjeeling türü siyah çaylar! Bu tip çaylara ‘çayın şampanyası’ da denilmekte. Hem canlı ve alt notalarındaki hafif ekşi tat, hem üst düzey kaliteler onları özel yapar. Dünyadaki en özel ve pahallı çaylar bu sınıftadır. Arkadaşlara sunmak için bundan iyi bir seçenek olamaz!

Balık: Hassas, duyarlı, vicdanlı, sanatsal, hayırsever, yardımsever, kolay etkilenen…Ah canım balık burçları. Bu burca mensup kimi tanıdıysam, hepsi böyle nezaketli, böyle hassas insanlardı. Onlara öneri değil de tüm kalbimle çiçek açan çay sunuyorum:) özellikle yasemin çiçekleri sıklıkla kullanılan ve elle dikilen bu narin çiçek çayların, sıcak su içinde adeta dans eder gibi açılışlarını izlemek harika! Tam Balık burçlarına göre…