Dünyanın Yeni Çay Trendi: Bubble Tea (İnci Çayı)

Dünyanın Yeni Çay Trendi: Bubble Tea (İnci Çayı)

Her zaman dediğim gibi, çay bir tutku, bir trend taşıyıcısıdır. Bakın yine yaptı yapacağını; dünyayı kasıp kavuran bu yeni trendin adı: Bubble Tea! Biz dilimize inci çayı diye geçirmişiz ama bu benim pek hoşuma gitmedi. Biz ona ”on yüz milyon baloncuklu çay” diyelim:) Peki, nedir bu bubble tea?

İnci süt çayı, boba sütlü çay ve balon çay olarak da bilinen Bubble Tea, 1980lerde Tayvan Taichung’de bulunan bir içecek, sonrasında yavaş yavaş tanındıkça yayılıyor ve renkli renkli süslemeleri ile trend haline geliyor.

Asya da çok içilen Tayvan patentli bir içecek olan bubble tea, çay ve süt karışımının içine tadı olmayan küçük lastiksi tapioka-incileri denen parçacıklar konuyor. Normalden daha kalın pipetle içilen çayı içerken ağzınıza gelen tapioka incilerini sayesinde çayın aromosı daha tadında hissediliyor. Bu klasik türün dışında içine mango, bal, çikolata, ananaslı topiklerle yapılanları da mevcut. Aslında temel karışımın içine dilediğiniz aromayı katabilir, meyvelerle ve şuruplarla zenginleştirebilirsiniz. Hatta dondurmalarla bile!

Klasik baloncuklara ek olarak şimdilerde renklileri de çıkmış bile mesela. Eğer ben yapıyor olsaydım, kırmızı meyveler ve siyah çay, yaseminli yeşil çay ile süt ya da tropical mate çayı ile denerdim. Bulursam evde de deneme niyetindeyim:)inciçayı

Bubble Tea, genelde soğuk olarak ya da buzlu hazırlanıyor. En popüler olanı ise sütlü yeşil çay ve siyah çay ile yapılanı. Uzakdoğu’da zaten popüler, yaklaşık 4-5 aydır da avrupa ülkelerinde tanınmış. Ülkemizde de yavaş yavaş duyulaan bu içecek için hazır makinalar yapılmış. Fakat birisileri bu işi üstlenip kurulumunu yaptı mı henüz bilmiyorum. Türkiye’de içtiğiniz bir yer varsa bana da haber verir misiniz?:)

Aşağıda araştırma yaparken rastladığım bir videoyu da paylaşmak istedim. Sesler ve görüntü oldukça net. Siyah çay ile klasik bir bubble tea hazırlamışlar.

Kim demiş çay durduğu yerde durur diye?

Yaşasın Trend olmuş çaylar 🙂

Share

Yorumlar

 1. Çok ilginçmiş Evrenim 🙂 Denemeyi isterdim ben de, bir yer bulursan bizi de haberdar edersin eminim :)) Videoya da ayrıca bayıldım, sesleri görüntü ne güzelmiş..

 2. birnamormanindapiknikyapankiz Says: Ocak 29, 2016 at 3:01 pm

  Aylardir böyle bir yer arıyorum ama bulabilmis değilim bu gidişle tapioca pearl alıp evde kendim yapacağım

 3. Aylardir böyle bir yer arıyorum ama bulabilmis değilim bu gidişle tapioca pearl alıp evde kendim yapacağım saniyorum birkaç yıl önce kadikoyde bir yer açılmış ancak kapanmış tabii o zaman bilmiyordum bubble tea’yi yoksa daimi musteri olabilirdim. Bubble tea’nin Hindistancevizlisi şahane

 4. […] kanalı sevgili Evren’in blogunda (cayaski.com) gördüm. Ses ve görüntü kalitesi beni benden aldı. Dünyanın yeni trendi Bubble […]

 5. sehun’un sevdiği bir içecek olduğu için aratmıştım ama sanırım deneyeceğim.

 6. Sarıyer’de Melez tea var orada her çeşidi mevcut 🙂

 7. Pandalarınpandası Says: Ocak 30, 2018 at 10:43 pm

  Arkadaşlar iyi akşamlar ben bu bubble teayi içtim tadı gerçekten effsane defalarca içtim fakat şöyle birşey oldu istanbulda yaşayanlar varsa bilir ben forum istanbuldan içtim bundan 2yıl önce satılıyorsu istanbulda çok az yerde satılıyordu birde optimum avmde vardı fakat kaldırıldı kaldırılması açıkçası çok üzüldüm çünkü gerçekten çok güzel bir içecekti fiyatıda çok uygundu ben bunu ablamla henüz popüler olmadan keşfetmiştik ama şuanda satılmıyor hala istanbulda satılan bir yer varsa bilgilendirirmisiniz

 8. Herkese selamlar. Biz bu ürün içinde kullanılan popping bobaları Türkiye’de satışımı yapıyor ve tanıtıyoruz. İlgilenirseniz bobajoycomtr adresinden inceleyebilirsiniz.

 9. NEHİR KILIÇ Says: Haziran 2, 2018 at 9:13 am

  BURSADA OLUP BUBBLE TEA SATAN YER BULAN OLURSA LÜTFEN CEVAP YAZABİLİRMİ? lütfennnnnnnn!

 10. bubble bang olarak izmir güzelbahçe sahilinde kaju adında bir mekanda yapılıyor. orası dondurmadan yapıyor ama 🙂

 11. Ankara da Tea Co diye bi yer var Bahcelievlerde. Daha denemedim ama insallah en kisa zamanda deneyeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-mail Adresine Daha Fazla Çay İster misin?