Dünyanın Yeni Çay Trendi: Bubble Tea (İnci Çayı)

Her zaman dediğim gibi, çay bir tutku, bir trend taşıyıcısıdır. Bakın yine yaptı yapacağını; dünyayı kasıp kavuran bu yeni trendin adı: Bubble Tea! Biz dilimize inci çayı diye geçirmişiz ama bu benim pek hoşuma gitmedi. Biz ona ”on yüz milyon baloncuklu çay” diyelim:) Peki, nedir bu bubble tea?

İnci süt çayı, boba sütlü çay ve balon çay olarak da bilinen Bubble Tea, 1980lerde Tayvan Taichung’de bulunan bir içecek, sonrasında yavaş yavaş tanındıkça yayılıyor ve renkli renkli süslemeleri ile trend haline geliyor.

Asya da çok içilen Tayvan patentli bir içecek olan bubble tea, çay ve süt karışımının içine tadı olmayan küçük lastiksi tapioka-incileri denen parçacıklar konuyor. Normalden daha kalın pipetle içilen çayı içerken ağzınıza gelen tapioka incilerini sayesinde çayın aromosı daha tadında hissediliyor. Bu klasik türün dışında içine mango, bal, çikolata, ananaslı topiklerle yapılanları da mevcut. Aslında temel karışımın içine dilediğiniz aromayı katabilir, meyvelerle ve şuruplarla zenginleştirebilirsiniz. Hatta dondurmalarla bile!

Klasik baloncuklara ek olarak şimdilerde renklileri de çıkmış bile mesela. Eğer ben yapıyor olsaydım, kırmızı meyveler ve siyah çay, yaseminli yeşil çay ile süt ya da tropical mate çayı ile denerdim. Bulursam evde de deneme niyetindeyim:)inciçayı

Bubble Tea, genelde soğuk olarak ya da buzlu hazırlanıyor. En popüler olanı ise sütlü yeşil çay ve siyah çay ile yapılanı. Uzakdoğu’da zaten popüler, yaklaşık 4-5 aydır da avrupa ülkelerinde tanınmış. Ülkemizde de yavaş yavaş duyulaan bu içecek için hazır makinalar yapılmış. Fakat birisileri bu işi üstlenip kurulumunu yaptı mı henüz bilmiyorum. Türkiye’de içtiğiniz bir yer varsa bana da haber verir misiniz?:)

Aşağıda araştırma yaparken rastladığım bir videoyu da paylaşmak istedim. Sesler ve görüntü oldukça net. Siyah çay ile klasik bir bubble tea hazırlamışlar.

Kim demiş çay durduğu yerde durur diye?

Yaşasın Trend olmuş çaylar 🙂