Bin Yılın Çayı – Kemalettin Kuzucu

Bin Yılın Çayı - Kemalettin Kuzucu

Çay hakkında daha çok bilgi almak istediğinizde, kitapların peşine düşüyor insan. Ülkemizde konu hakkında az sayıda eser olsa da aralarında kaynak adına çok önemli olanları var. İşte onlardan birisi Kemalettin Kuzucu’nun kaleminden ”Bin Yılın Çayı”

”Osmanlı’da çay ve çayhane kültürü” alt başlığı ile basılan kitap 602 sayfa. Bu kalın ve dolu dolu kitabın içinde bölüm bölüm çayın gelişim sürecini ve Osmanlı kültürüne girişini keyifle okuyacaksınız. Alt metinlerle zenginleştirilmiş ve açık açık tüm kaynaklar yazılmış kitapta. Kapı yayınlarından çıkan kitabı bulurken ben biraz güçlük çektim. Sanırım ben alırken bir stok sorunu vardı. Yazımı yazmadan yeniden kontrol ettiğimde online kitap sitelerinde olduğunu gördüm. İnternet üzerinden satın almak kesinlikle en mantıklısı. Zaten kitapçılarda bulmak biraz güç. En başta da dediğim gibi çay üzerine bilgi birikimimiz oldukça kısıtlı. Talep az olunca stoklar da az oluyor.

binyılınçayı

Ben bir kitap fuarında rica minnet araştırarak almıştım. Fakat iyi ki kitaplığımda var. Çünkü verdiği bilgiler sebebi ile harika bir eser. Edebiyat dünyasının çay kültüründen etkilenişinden, çayhane kültürüne, çay üzerine yazılmış eski Türkçe eserlerden, çay tarımına kadar çok fazla bilgi ve olayı kapsıyor. Bölümlere ayrıldığı için bilgiye erişminiz kolay ve dili oldukça sade ve akıcı. Okurken zaman zaman hayret edip, not almadan duramayacaksınız.  Kemalettin Kuzucu oldukça başarılı bir derleme yapmış. Özellikle çayın Osmanlı ve Türk edebiyatına olan etklerini okurken kendimi kocaman sayfalı, tozlu bir nadir eser karıştırıyormuş gibi hissettim. Satış fiyatı 24 TL fakat internet üzerinden alırsanız 15 TL’ye sahip olabiliyorsunuz. Eğer çay ve kültürüne, köklerimizde oluşturduğu ilk etkilere merakınız varsa mutlaka sahip olmalısınız.

Yaşasın Çay Kitapları!

Keşke daha çok olsalar….

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-mail Adresine Daha Fazla Çay İster misin?