Beyaz Çay Dünyasına Giriş

Çay dünyasının bir prensesi (o kadar narin ki biraz cinsiyetçilik yapıp prenses olarak hayal ettim onu) olsaydı bu beyaz çay olurdu bana kalırsa. Çin İmparatorlarının vazgeçilmezi olan, tarihte bir dönem altınla eş tutulan beyaz çayı ve çeşitlerini daha da yakından tanımak ister misiniz?

Ülke olarak özellikli çaylara karşı hala mesafeliyiz. Şöyle detaylarda kaybolacak kadar bilmiyoruz. Evet özel toplanış şekli ve bir çok kişi için oldukça yüksek olan fiyatıyla ilgimizi çekmeyi başardı beyaz çay. Fakat aslında beyaz çay dediğimiz şey, tek tip bir çay değil. Onun da farklı çeşitleri var. Yetiştiği tarla bile bir çayı farklılaştırabilir. Bu sıraladıklarım, karşılaşma ihtimalinizin yüksek olduğu tipler.

İşte onlardan bazıları;

Shou Mei:

Beyaz çayın o demlendiğinde belli belirsiz rengi ve yoğunluğunun aksine daha koyu ve kuvvetlidir. Sanki oolong çizgisine daha yakındır diyebiliriz. Rengi de beklenenden koyu. Çoğunlukla Fujian ve Guangxi bölgelerinde Çin’de üretilir. Yaprakları daha büyüktür. Kalite olarak yukarıda bir konumlama yapamayız sanırım onun için. White peony cinsi çaylar toplandıktan sonra sıra ona gelir.

 

 

Snowbud: (Xue Ya)  Fujian Eyaletinin, yüksek dağlarından toplanıyor, yapraklarında beyaz, kara benzer renk farklılıkları olduğu çin bu ismi almıştır. Tadı taze ve hafiftir. Bu çay, erken hasat edilir ve bahar mevsiminin nüanslı ve tatlı tatlarını yakalar. (genelde nisan oluyor hasat tarihi) berrak bir tadı ve rengi vardır.

Song Yang:

Yöresel bir çeşit olduğunu söyleyebiliriz. Sadece adını aldığı bölgede yetişiyor, detaya girelim; Songyang ilçesinde, Zhejiang eyaletindeki Gushi kasabasında üretiliyor. Nadir bir çay olan song yang, bazı kaynaklara sarı çay olarak da geçiyor. Tadı hafif ve çiçeksi.

White Peony (Bai Mu Tan):

Bu da artık adını sıklıkla duyduğunuz, ülkemizde de yavaş yavaş popüler olmuş bir beyaz çay çeşidi, bir diğer adı da beyaz şakayık çayı. Bu çay üretilirken, sadece tomurcuk ve en üstteki genç iki yaprak toplanıyor. Tadı ferah ve alt notalarında meyvemsi. Tabi elbette tam bir sağlık deposu.

Silver Needle (Yin Zhen):

Baharın başlangıcında hasat edilen bu çay şekil olarak gümüş iğnelere benzediği için bu imi almıştır. Üzerindeki tüyler aynı zamanda onun kalitesini anlamamız için bir işarettir. Hafif tadı ve yumuşak aromasıyla en çok tercih edilen beyaz çaylardan birisidir.

İmperial White:

Bu çay için imparator çayı da diyebiliriz. Özellikle Çin imparatorlarının devamlı tükettiği bir çaymış bu. Kaliteli, üst sınıf ve oldukça hassas bir üretim gerektiriyor. Bu isimle üretilen de farklı çaylar var aslında. Yani kademe kademe detaylandırabiliriz. Benim denediğim İmperial çayı, Çin’in Ningde bölgesindendi. Bu bölgede yüzyıllardır çay var. Bölge dağlık ve çay tarlalarıyla dolu.

Ningde çaylarının aroması, kıyıya ya da  dağlara yakınlıklarına bağlı olarak büyük ölçüde değişiyor. Benim içtiğim; iç kısımda bulunan yüksek bir dağda yetiştirilmiş ve karakteristik temiz bir aroması vardı.