Beta Yeni Han Açıldı!

Beta Çay’dan, harika bir haberim var sizlere! Çay severler kadar, kültürüne sahip çıkmayı önemseyenleri de ilgilendiren bu yeniliğin ismi ”Beta Yeni Han’

Türk tarihinde önemli bir yeri ve hanlar arasında özel bir hikâyeye sahip olan hemen yukarıda gördüğünüz han, sırasıyla Emin Han, Tahmis Han, Hasırcılar Han ve Yeni Han adlarını almış. Yaşadığı talihsiz hasarın izlerini uzun yıllar taşıyan han, Beta Gıda’nın ruhuna sadık kalarak gerçekleştirdiği renovasyon çalışmalarıyla “Beta Yeni Han” adıyla yeniden kapılarını açtı.

Bu tarihi mekanın tarihinden de Beta Çay yetkililerinden aldığım bilgiler ışığında biraz bahsetmek istiyorum;

1671 yılında Kazasker Abdülkadir Efendi Vakfı tarafından vakfedilen Yeni Han’ın temellerinin 17. yüzyılın başlarında inşa edildiği belirlenmiş. Bu dönem boyunca inşa edilen tüm hanlar bulunduğu bölge göz önünde bulundurularak iki veya üç katlı olacak şekilde inşa edilmiş. İncelemeler doğrultusunda iki kat olduğu belirlenen Beta Yeni Han, geçirdiği yangınlarda üst katını önemli ölçüde kaybetmiş ne yakık ki. ikinci kata işaret eden bazı fiziksel kalıntıları hala barındırmaya devam eden han, 1894 depreminde de zarar görmüş, tehlikeli görünen köşeler dönemin belediyesi tarafından yıkılmış. Geçirdiği birçok tahribat sonrası onarımı yapılsa da günümüze yalnızca tek katı büyük hasar görmeden gelebilmiş.

Döneminin hanlar bölgesinin en hareketli noktalarından biri olarak tanınan, Tahtakale Mahallesi, Hasırcılar Caddesi’nde yer alan Beta Yeni Han, o dönemde kahvenin ilk işlendiği, depolandığı, kavrulduğu, öğütüldüğü ve satıldığı yer olarak biliniyor. Aslına bakarsanız bu anlamda da çok çok önemli.

İşte şimdi içinde Beta Çayın harika seçeneklerinin olduğu kocaman bir çay evi var. Yoksa mekanın ruhuna yakışır şekilde çayhane mi demeliyim? Sadece Beta çay değil, yapılan yenileme çalışmalarıyla farklı dükkanlar için de yerler hazırlanmış. Planlanan han içerinde kuruyemişçiler, kahveciler derken çok sayıda alternatif dükkan var. Yani tam bir eski-yeni yaşam merkezi planlanmış diyebiliriz. Ortasına da güzelim çay konmuş. Daha ne olsun?

Döküm demliklerle, dünya çaylarıyla süslenmiş bu güzel ambiyans içinde çay içmenin keyfini bilmem anlatmalı mıyım?

Ben sizlere haber vermiş olayım, gerisini size bırakayım. Dileyenler şuradan mekanın taze taze instagram hesabını takip edebilir, heveslenebilir 🙂

Açık adresi ise şöyle; Tahtakale Mahallesi, Hasırcılar Cad. No:23, 34116 Fatih/Istanbul

Fakat kime sorsanız gösterirler bence:)

Yaşasın çaya ve zamanın ruhuna saygı duyan markalar!