Dünyayı Romantik Çaylar Kurtaracak!

Bugün size sevgiyle tanıtacağım deneyimim; Caddebostan’da yeni açılan Alice Tea Room‘a ait. Bu zarif çay kutusunun içinde French Earl Grey var..

Gezdiğim ülkelerde çok fazla çay evi ziyaret ediyorum, artık deneye deneye birçok çayın tadına da alıştım, fakat aklında hangi çay isimleri kalıyor derseniz, kesinlikle hikayesi olanlar… Bir isme, bir yaşama ya da bir sanatçıya adanmış, o düşünülerek harmanlanmış çaylar. Bunlar hem damağıma, hem de tam anlamıyla ruhuma seslenmiş oluyorlar.

Alice Tea Room harmanlarının isimlerine baktığımda da aynı hisleri yaşadım. Fakat bunları mekanı anlatırken paylaşacağım. Şimdi konumuz; Alice Tea Room French Earl Grey,

İşte size dünyanın en romantik çaylarından birisi! İçinde; Ceylon siyah çay, gül, aynısefa, hibiskus bitkileri ve bergamut aroması var. Kutuyu açtığınızda sizi huzur verici kokusu karşılıyor. Eğer uygun şekilde (fazla fazla koyayım daha güzel olsun demeden) demlerseniz, aynı huzurun tadında da olduğunu göreceksiniz. Oldukça yumuşak, çiçeksi tatlarla ya da ceylon çayının hafif buruk tadıyla damağınızı boğmayan bir ayarda olmuş bu harman.

Alt notalarında içindeki hibiskus bitkisinin tadını, hafif tatlı ekşi olarak hissediyorsunuz. (yani yutkunduktan hemen sonra, dilinizin arkasında) fakat en baskın koku ve tat; güle ait. Eğer gül ve siyah çayın birlikteliğinden hoşlanıyorsanız olması gereken yerdesiniz. Daha önce farklı markalara ait aynı isimli harmanları denedim. Fransız Early Grey harmanı, (izninizle sanatçı demek istiyorum.) Çay sanatçısının ruh haline göre şekilleniyor. Onun hayalindeki tada göre içindeki baskın tat/tatlar belirleniyor. Yani Siyah çay ve çiçekler bu tip karışımların ana öğesi ama hangi tip çiçekler olacağı çaya göre değişiyor. TWG Tea markasının French Early Grey harmanını denemiştim, onda bergamut tadı ve turunç aromaları ağırlıktaydı mesela. Yani bu tip harmanı başka bir çay evinde de görürseniz ona göre değerlendirin lütfen olur mu?

Evet, kutumuza dönüyorum; basit bir anlatımla resimdeki gibi bir fincan çay için çay topuma sadece bir çay kaşığı yani yaklaşık 3 gr. çay koydum. Bu şekilde baktığınızda bu 50 gr.lık kutu yaklaşık 17 fincan ediyor. Harmandan bahsederken bu zarif çayı, Çay Uzmanı arkadaşım Yuchi Prim‘in harmanladığını da hemen şuraya not düşelim.

Marka sahibi ile de tanışmayı çok isterim doğrusu. Böyle zarif bir markayı kurgulamak, ortaya çıkmasına öncülük yapmak ve bu ışıkla seçkiler hazırlamak kolay iş değil inanın…

Başlıkta dedim ki; Dünyayı romantik çaylar kurtaracak. Ben şaka yapmıyorum buna gönülden inanıyorum! Sunay Akın bir kitabında koleksiyonuna kattığı, Avrupa’dan bebek evlerinden bahseder. O bebek evlerindeki minik detayları gören ve onlarla hayal dünyaları gelişen çocukların, ilerleyen yıllarda bugün zevkle izlediğimiz o binaları hayal eden mimarlara nasıl dönüştüklerini anlatır.

İşte belki de acı acı, midemizi buran, bizi sinirli yapan ya da hayatta karşılaştığımız o özensiz, o herkese ait, hiç bir benliği olmayan, anı yaşama imkanı bırakmayan içecekleri tercih etmektense; biraz sakinleşip, severek tatsak ve ılık bir fincanın son yudumuna kadar sabredebilsek bu bizlerin duygularını umduğumuzdan çok daha fazla değiştirebilir…

Belki de insanlığın ve iyi düşüncenin kurtuluşu romantik çaylar içen insanlarla olur ne dersiniz?

Alice Tea Room Çaylarına dönecek olursak, markanın web sitesi yapım aşamasında, fakat şuradan instagram sayfalarını inceleyebilirsiniz. Bu harika romantik çayı da Caddebostan’da bulunan noktalarından ister böyle kutuda, isterseniz daha az miktarlarda kağıt poşet içinde alabilirsiniz. Mekan ile ilgili yazımı da en kısa zamanda yine buradan okuyabilirsiniz.

Yaşasın Romantik anlar, romantik çaylar!

Ben bu çayı çok sevdim….