Özel Bir Keşif: Ahmad Tea Dessert Collection

Ahmad Tea, gurme çaylar konusunda kendini çoktan ispatlamış, köklü bir İngiliz markası. Sürekli kendini geliştirmeyi ve yeni lezzetler yakalamayı da çok seviyor. Bu yüzden ben de onları çok seviyorum. İşte o farklı serilerinden bir tanesi ”Dessert Collection” ve ilk deneyimim ”Chocolate Brownie Tea”

Türkiye’de Ahmad Tea denildiğinde aklımıza ilk önce bergamut aromalı siyah çayı geliyor, fakat dünyada Ahmad tea; bitki ve meyve çayları ile de çok sevilen bir marka. Ayrıca hazırladığı karışımlar genellikle özel ve ilk olarak denenen lezzetler. Keşfettiğim koleksiyonları, özel İngiliz tatlılarından esinlenerek hazırlanmış. Dört farklı çaydan oluşuyor;

 

Pear Strudel (siyah çay, armut ve tarçın parçacıklı) , 

pearstrudel

Lemon Pie (yeşil çay ve misket limonu parçalı),

lemonpietea

 

Mango Souffle (yeşil çay, mango ve mine çiçeği karışımı)

mangosoufletea

ve Chocolate Brownie (siyah çay ve çikolata parçalı)

çikolatalıçay

Seri oldukça lezzetli ve göz doldurucu doğrusu. Ben arasından ilk olarak kendime en yakın bulduğumu denemek istedim. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bulduğum bu çay serisinin bulabilirsem diğer parçalarını da tek tek denemek istiyorum 🙂 Zaten gördüğünüzde kutuları size ”al beni” diyecek emin olabilirsiniz. Yağlı boya klasik tablolarla hazırlanmış kutu tasarımları oldukça şık. Çaylar da bu zarif seriye yakışır şekilde ipek pramit keselerde.

Bir kutunun içinde 15 piramit çay poşeti var.

ahmadteadessert

Gelelim çayın tadına, kokusuna, hissettirdiklerine; kokusu oldukça güzel! Çikolata aroması gibi tatlı kokmuyor, saf, çikolata rendesi gibi hafif sert, kahvemsi kokuyor. Tadı buruk değil, içimi yumuşak ve damağınızda bıraktığı hafif kakaolu tat çok keyif verici, aklınıza asla içinizi bayan, bol tatlılı, yapay tatlandırıcılı bir tat gelmesin. Assam çayı kullanarak hazırlanmış karışım oldukça sade bir tat sunuyor. Çay saatlerinde keklerin yanında ya da kurabiyelerin yanına oldukça yakışacağını düşündüğüm çay benden tam puan aldı.

Zaten asıl zenginlik ve lezzet sadelikte değil midir?

siyahçay

Tadını, daha önce denediğim ve çok sevdiğim İrish Malt‘a benzettim. (o de nedir? diyenler yeni yazımı beklesinler, hemen yarın yayında olacak:) Ceylon ve Assam çayına saf kakao parçaları katarak oluşturulmuş bu karışım gerçekten nadide bir koleksiyon parçası gibi. Hem tadımlık, hem seyirlik. İpek keselerin içinde çay tanelerini ve kakao parçalarını da rahatlıkla seçebiliyorsunuz.

İçerken kendinizi tam bir asilzâde gibi hissetmeniz öncellenmiş olacak ki, aşağıdaki gibi reklam videoları hazırlanmış. ”Vallahi Dünya yansa, çayımı soğutmam” diyenler için yapılmış gibiler ne dersiniz?

Özel anlarınız da özel çaylarınız da bol olsun dostlar:)