Ağa Kapısından Çeşit Çeşit Çay!

Ağa Kapısı Süleymaniye’de bir cennet. Göz önünde olmayan ara sokakların birisinde konumlanan mekan, havasıyla bir daha unutturmuyor kendini.

Özellikle teras katında oturup manzarayı izlemek muhteşemdi. Son dönemde önüne yapılan mekanlar bunu biraz gölgeledi, fakat yine de ben buranın atmosferini çok seviyorum.

Eskiden çok daha az insan bilirdi burayı, tabi zaman geçtikçe daha kalabalık, daha az yer bulunur bir yer oldu. Olsun yine de bitki çaylarıyla, şerbetleriyle bir çok yerden daha gidilesi, daha güzel.

Dilerseniz önce yolu tarif edeyim; aslına bakarsanız sora sora bulabilirsiniz: )

Artık bilmeyen yok çünkü mekanı. Beyazıtta İstanbul üniversitesinin yanından Esnaf hastahanesine doğru olan kısımdan dönüp dümdüz devam ediyorsunuz. İstanbul müftülüğünü göreceksiniz. Yanından kıvrılıp, döndüğünüzde göreceksiniz. Bu sırada yolda sorduğunuzda zaten insanlar sizi yönlendirecek. Mekanda soluklandığınızda

Yorgunluğunuz da gidecek…

Arnavut kaldırımlı girişinden itibaren her katı ayrı güzel. Girişteki ahşap dolabı açtığınızda mis gibi ıhlamur, kekik, nane kokusu vuruyor yüzünüze.Ülkemizin dört bir yanından toplatılmış baharat şişelerine bakmayı da unutmayın.

Nargile kokusu çalınıyor sonra burnunuza.Dost sohbetleri için biçilmiş kaftan ağa kapısı..! Her daim dolu ama asla sizi sıkan bir gürültüye sahip değil, aksine sizi mutlu ediyor böylesi seviyeli bir ortam. Çalışanların güler yüzü ise bambaşka. Devamlı gelen kişilerin nereye oturacağından, kaça kadar oturacağını bile biliyorlar. Dilerseniz tavsiye ediyorlar eşsiz şerbetlerinden, Çaylarından.  Ben her gittiğimde galata köprüsüne karşı çay keyfi yapıyorum.

Her yerde içtiğim bir şey olmasın derseniz birbirinden özel hazırlanmış soğuk karışımlarını denemelisiniz. Bir çok baharattan tek tek denenerek yapılmışlar. Melek çayı, lokman hekim çayı derken bitki dünyasına da hızlı bir giriş yapmış olacaksınız.

Osmanlı çayları, li garba, nedim-i çayı, tıbb-ı nebevi çayı, mevlana çayı…seçenekleriniz öyle çok ki! Bunların hiç birisi hazır ya da poşet çay değil. Bitkiler tek tek kaynatılarak getiriliyor. Hani şehrin öyle noktaları vardır ki, mutlak gidilmeli dediğiniz. İşte Süleymaniye için de Ağa Kapısı da öyle. Web sitesinde fiyatlarını görebilir, tarihini inceleyebilir, fotoğraflarına bakıp heveslenebilirsiniz: ))

 

Açık adres: fetva Yokuşu, nazir İzzet Efendi Sok. No:11 Süleymaniye/ İstanbul

0212 519 51 76