The House Cafe’nin Meşhur Kış Çayı!

The House Cafe'nin Meşhur Kış Çayı!

Havalar soğumaya başlayınca kış çayları da yeniden akıllara düşüveriyor. Herkes kendine özel bir tarif bulma peşinde. Şöyle hem lezzetli hem de faydalı bir fincan sıcak kış çayını kim sevmez? Hele de ”meşhur”olmuşsa!Aslında kış çayı yapmak oldukça zor bana kalırsa. Çünkü çoğunluk olarak kullanılan o bitkilerin her biri ayrı baskın tatlara sahip. Hem miktarı hem de uyumu iyi ayarlamak gerekiyor. Ne yazık ki kış çayı diye birbiriyle tat uyumu olmayan bitkileri de bir fincana doldurabiliyor kimi mekanlar. İçenlere de hayal kırıklığını yaşamak düşüyor haliyle:)

İşte tüm bu olası durumların aksine; The House Cafe‘de sizleri tam kıvamında hazırlanmış, güzel sunumu ve içinizi ısıtan tadı ile harika bir kış çayı bekliyor.

Mekanın nazik ve güler yüzlü işletmecisi Tolunay hanım’dan aldığım bilgiye göre bu çay; misafirleri arasında oldukça popülermiş. Yaşasın! Bayılıyorum çaya kıymet veren işletmelere. Öyle ya, o kadar da kolay değil. Her seferinde tutam tutam eklenen bitkilerin tam kararında olması gerekir, birisinden biri fazla kaçtı mı bozulur tadı. Hemen bu ”efsane olmuş çayı” denedim. İnsanların talep ettiği kadar vardı doğrusu!

kışçayı

Bardağın sıcak gelmesi bence ilk artılardan (çoğu mekan buna dikkat etmiyor) süslenerek dilimlenmiş elma, limon ve portakal ile servis edilen çay, tek kişilik demlik ile geliyor. Bir kaç dakika bekletip içmek gerekli. Bir demlikten iki-iki buçuk fincan çıkıyor. Porselen demlik de gelse, çok daha iyi olurdu tabi demeden geçmeyeyim.

Bu güzel çayın içeriğinde neler olduğunu sordum hemen; özel zencefil karışımı (bunun sırrını söylemediler),  karabiber, limon, nane, tarçın ve biberiye varmış. Yanında da bal. Anneannem çaya hep bal koyar ”iç iç göğsün yumuşasın”der. kulağımda çınladı içerken doğrusu:) Bu arada portakal dilimlerini çok yakıştırıyorum kış çaylarına. benim için öncelikle öyle deneyin lütfen.

Güzel sunumlu bu özel kış çaylarının fiyatı 14 TL. Bu fiyatı ödeyerek 2 fincan içtiğinizi düşünmek gerek tabi. Sizi pişman etmeyecek bir lezzet olduğunu da yeniden söylemeliyim. E manzara payı da var bunda biraz:)

Yazın bir kenara olur mu? House cafe’ye yolu düşenler ilk olarak kış çaylarını deneyecek…

Yaşasın kıvamında hazırlanan çaylar, şık sunumlar, sıcacık geçen anlar!

Misafirperverliği ve ilgisi için Tolunay Selçuk’a tekrar teşekkür ederim:)

Share

Yorumlar

  1. Furkan Canpolat Says: Kasım 13, 2015 at 4:19 pm

    Kanyon’daki çalışanları ne kadar güzel olsalarda gül cemaallerini göremediklerimizi belirtmek isterim. Ancak o Ihlamur çayı yok muydu? O içerken boğazının yanması, hüüp diye içerkenki o atmosfer.. Anlayamazsınız… 🙂

  2. atom çayı Says: Eylül 6, 2016 at 11:29 pm

    Zencefil, Zerdeçal, Tarçın, Havlıcan, Karanfil, Yeni Bahar, Karabiber ve Hibiskus Bitkileri kış çayının vazgeçilmez bitkileridir bunların birleşiminden mükemmel kış çayları elde edebilirsiniz ben şu anda piyasada naturpy atom çayı ürününü kullanıyorum ve memnunum sizlere de tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir