Silver Needle Çayı ve Alemet-i Farikası!

Silver Needle Çayı ve Alemet-i Farikası!

Sağlık konularında toplum olarak oldukça hassas olduğumuz kesin. Ne faydalı ise alır, ne için kötü konuşuluyorsa hemen bırakırız. Bir dönem yeşil çay o kadar çok konuşulmuştu ki, siyah çayın tahtını sallayabileceğini bile düşünmüştük, sonrasında beyaz  çay hakkında konuşmaya başladık. Fakat üretiminin kısmen daha az ve zor oluşu, fiyatının yüksekliği ve az bilinmesi beklenen talebi oluşturmadı. Fakat bilen bilir ki; tüm çaylar bir yana, beyaz çay bir yanadır. Peki nedir bu çayın alemet-i farikası? 

Beyaz çay, yaprakları tam açmadan, çoğunluğu tomurcuk iken toplanır. Tomurcuklar tüylü, sanki beyaz saçı andırır bir görünüştedir. Yapraklarındaki beyaz tüyler ise kalitesinin göstergesidir. Bazıları gümüşi bazıları ise altuni renktedir. Gümüş ve altın iğnelere benzerler. Çok dikkatli ve tabiki elle hasat edilirler. (işte önemli olan kısımlardan biri) beyaz çay üretim aşamasında çok az işlem görür ve hiç oksidize (çay yapraklarının oksijenle teması sonucu yanması) olmaz. fotoğraf (1)

Orijinal beyaz çay, Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneydoğu sahilinde bir eyalet olan Fujian bölgesine has bir çaydır. Neredeyse tüm dünya’nın beyaz çay ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu da Çin sağlıyor.
Beyaz çay, bütün çay çeşitleri içerisinde kafein oranı en dusuk, antioksidan oranı ise en yuksek olanıdır. Antioksidanların vücutta hücre yenileyici özelliği vardır. Yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı kullanılmaktadır.  Güzellikten tutun da el yapımı ilaçlara kadar bir çok farklı alanda kullanılan bu çay tam bir sağlık deposu. özellikle kanser hastalığında oldukça fazla kullanılıyor. Beyaz çay’da kendi içinde bazı çeşitlere ayrılıyor. Tat olarak büyük farkları olmasa bile, toplanma sırasında ayrışan bir kaç nokta var. 

fotoğraf (2)

Beyaz çay adı altında farklı çayların harmanlarıyla yapılan bir çok çay satılıyor aktarlarda. Üstelik fiyatları da oldukça yüksek. Bu yüzden menşei ve özellikleri, aldığınız noktanın güvenilirliği çok önemli. (50 gr. fiyatı çeşidine göre 30 ila 50 TL arasındadır).

Bulduğunuz yerde keyifle içini efenim:)

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir