Farklı Çaylar Tanımak İsteyenler için geliyor! ”GENMAICHA”

Farklı Çaylar Tanımak İsteyenler için geliyor!  ''GENMAICHA''

Çay dünyası içine girdikçe büyüyen ve insanı büyüleyen bir dünya. Bu kadar lezzetin ve farklılığın birlikte hayat bulduğu çok az şey vardır sanırım. İşte paylaşmak için sabırsızlandığım bir çay ”GENMAICHA”

Genmaicha, Japonlar tarafından en çok tüketilen çay çeşitlerinden birisi. Sencha (özel bir çay çeşidi)  yapraklarının kavrulmuş pirinç ile harmanlanması ile elde ediliyor. Pirinçler harmanlanmadan önce kavruluyor. Bu sırada bazı pirinçler patlıyor, bazıları esmer şekilde kalıyor. Mısır patlağı gibi gözüküyor:)  Yeşil çayın klasik tadından farklı bir tadı olduğu için. İlginç bir çay denemek isteyenler için ideal…

GENMAICHA

bazı insanlar yeşil çay içerken hafif bir yosun tadı alır ve bundan hoşlanmaz. Bu çay içilirken bu tadı almıyorsunuz çünkü kavrulmuş pirinçler yeşil çayın bu tadını bastırıyor. Hafif tütsülü de bir tadı oluyor böylece. Japonlar bu çayı genelde ikindi, öğle saatlerinden sonra içiyorlarmış. Mideyi rahatlatıcı da bir özelliği var çayın…Parlak yeşil ve duru bir görüntüsü var çayın. Yine Japonya’da çayı içtikten sonra bu kavrulmuş pirinçler yeniyor. Tabi bu bizim damak tadımıza pek uygun değil:)

GENMAICHA

 

Bu çay için bir efsane de dolaşır kulaktan kulağa; 15. yüzyıl’da bir samuray hizmetlisi, efendisi ve misafiri için çay hazırlarken gömleğinden dökülen pirinç taneleri çaya karışır, o dönemde çay pahallı olduğu için bu şekilde sunmak zorunda kalır. Samuray bu saygısızlığa kızarak hizmetlisinin kafasını tek celsede uçurur, sonra çayını içmeye devam etmek ister. Fakat bakar ki çayın tadı oldukça güzel. Vicdan azabı duyarak bu çayın tadını hizmetlisinin ismi ile devam ettirir. Fakat Japonca çayın adı zaten esmer pirinç demek. Diğer bir efsane ise, hizmetlisinin bunu keşfettiğidir. Her ne olmuşsa olmuş fakat ortaya mistik ve farklı bir ay çıkmış. Üstelik kafein oranı da azdır bu çayda…

fotoğraf 3 (2)

Japon çayları ve dünya çayları satan butik markalarda bulup, deneyebilirsiniz. Belki bazı Japon restoranlarında da bulabilirsiniz.

70 derece ayarında sıcak suya 1-2 kaşık ekleyip, 3 dakika demlenmesini bekleyip içebiliyorsunuz:)

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir